Çin

Vize Formları ve Gereken belgelerVize için gereken belgeler:

Çin vizesi, bir yabancıya Çin topraklarına girişi, Çin topraklarından çıkışı veya transit geçişi için Çin otoriteleri tarafından çıkarılan bir izindir. Çin vize otoriteleri, yabancının kimliği, Çin`e yapacağı ziyaretin amacı ve pasaport türüne göre bir diplomatik vize, nezaket vizesi, hizmet vizesi veya normal vize verebilir. Aşağı kısımda normal vize ve bu vizeye başvuru prosedürü hakkında tanıtıcı bilgiler yer almaktadır.

Normal vizeler sekiz alt kategoriden oluşmaktadır ve (sırayla D, Z, X, F, L, G, C, J-1 ve J-2) harfleriyle gösterilir. Yukarıda belirtilen vizelere başvurmak isteyen tüm yabancıların, aşağıda sıralanmış olan vize başvuru prosedürlerini izlemesi ve istenen dokümanları sunması gereklidir.

Temel belgeler ve başvuru Formları 

A. En az altı ay geçerliliği ve en az bir boş sayfası bulunan bir pasaport. 

Not: Tek veya çift giriş vize başvurusu için, pasaportun en az altı ay geçerliliği olmalıdır. Çoklu giriş vizesi için pasaportun en az dokuz ay geçerliliği olmalıdır.

B. İzin sahibi kişinin Türkiye`ye dönme veya diğer destinasyonlara gitmek üzere ülkeden çıkma (eğer başvuru sahibi üçüncü bir ülkenin vatandaşı ise) tarihinden önce altı aydan fazla geçerliliği olan, Yabancılar için Türkiye`de İkamet İzni.

C. Üzerine yakın zamanda çekilmiş pasaport boyutunda bir fotoğraf (siyah-beyaz veya renkli) yapıştırılmış ve doldurulmuş başvuru formu (Çin Halk Cumhuriyeti Vize Başvuru Formu).

Not: Eğer başvuru formu tamamen doldurulmadıysa, veya formda yer alan bilgiler doğru değilse, veya okunaksız ise, prosedürde gecikme meydana gelebilir veya başvuru reddedilebilir.

D. Pasaportun bilgi sayfalarının ve İkamet İzninin (varsa) fotokopileri.

Vize Çeşitleri:

D Vizesi: Çin`de kalıcı olarak ikamet edecek yabancılara verilmektedir. D Vizesine başvuru için, kalıcı ikametgah teyit formu gereklidir. Bu formu almak için başvuru sahibi kendisi veya Çin`de bulunan atamış olduğu akrabaları yoluyla ikamet etmek için başvurduğu şehir veya ilçede yer alan kamu güvenliği bürosunun giriş-çıkış departmanından başvuruda bulunabilir.

Not: D Vizesinde giriş adeti tektir. Bu vize sahibinin, girişini takip eden otuz gün içerisinde yerel Yönetime kayıt yaptırması ve ikamet izni almak için gerekli prosedürleri yerine getirmesi gereklidir.

Z Vizesi: Çin`e bir iş veya istihdam için gelen bir yabancıya veya bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere verilmektedir. Z Vizesine başvuruda bulunmak için, Yabancılar için Çin Halk Cumhuriyeti Çalışma Lisansı (Çin`deki işveren tarafından il veya belediye çalışma otoritelerinden alınabilir), yetkili organizasyon veya şirket tarafından sağlanmış bir vize tebliğ mektubu/telgrafı, ve Sağlık Raporu gerekmektedir. 

Not: Z Vizesinde giriş adeti tektir. Bu vize sahibinin, girişini takip eden 

otuz gün içerisinde yerel Yönetime kayıt yaptırması ve ikamet izni almak için gerekli prosedürleri yerine getirmesi gereklidir.

X Vizesi: Çin`e öğrenim görmek, ileri düzey öğrenim veya staj amacıyla altı ay veya daha uzun sürelik bir dönem için gelen yabancılara verilir. X Vizesine başvuru için, kabul eden birimden ve ilgili yetkili otoriteden alınacak sertifikalar gerekmektedir, yani, Çin`e Gelecek Denizaşırı Öğrenciler için Başvuru Formu (JW201 Formu veya JW202 Formu), Yabancılar için Giriş İzni Tebliği ve Sağlık Raporu.

Not: X Vizesinde giriş adeti tektir. Bu vize sahibinin, girişini takip eden otuz gün içerisinde yerel Yönetime kayıt yaptırması ve ikamet izni almak için gerekli prosedürleri yerine getirmesi gereklidir.

F Vizesi: Çin`e altı ayı geçmeyen bir süre için ziyaret, araştırma, öğrenim veya ders vermek, iş gezisi, bilimsel-teknolojik ve kültürel değişim, kısa dönem bilgileri tazeleme kursu veya iş eğitimi için davet edilen yabancılara verilir. F Vizesine başvuru için, davet eden birimden alınan davet mektubu veya Yetkili Birimden alınacak vize tebliğ mektubunun yanı sıra başvuru sahibinin çalıştığı şirketten veya kurumdan alacağı, genel müdür veya şirket sahibi tarafından imzalanmış tavsiye mektubu, (varsa) şirketin tescil ve vergi sertifikalarının asıl kopyaları ve yerel Ticaret Odasından alınacak sertifika gereklidir.

Not: Yetkili Birim, Devlet Komisyonları, Bakanlıklar, İl veya Belediye Yönetimleri veya devletin yetki vermiş olduğu şirket, kurum veya kuruluşlar anlamına gelmektedir.

L Vizesi: Çin`e aile ziyareti veya diğer özel amaçlarla gelen yabancılara verilir. Başvuru sahibinin Çinli eşini ziyaret etmesi için, evlilik kayıt belgesi gereklidir. Başvuru sahibinin diğer Çinli akrabalarını ziyaret etmesi için, başvuru sahibinin Çin`deki akrabalarından alacağı davet mektubu ve akrabalık ilişkisinin noter tasdiki gereklidir. Başvuru sahibinin Çin`de çalışan veya öğrenim gören yabancı akrabalarını veya iş arkadaşlarını ziyaret etmesi için, ev sahibi tarafından imzalanmış bir davet mektubu, ev sahibinin Çin`deki şirketi veya kurumundan alınacak bir istihdam/öğrenim sertifikası ve ev sahibinin Çin İkamet İzni belgesinin asıl kopyası gereklidir. Yukarıda belirtilen bazı dokümanların noter tarafından tasdik edilmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından tevsik edilmesi istenebilir. 

Başvuru sahibinin Çin`deki seyahat masraflarını karşılayabilmesi için gereken mali imkanlara sahip olduğunu kanıtlaması gerekir, ve Çin`den ayrıldıktan sonra gidilen ülke/bölge için alınan uçak, tren veya gemi biletleri gerekli görüldüğünde istenebilir. 

Not: L Vizesi için gezme amaçlı bireysel başvurular kabul edilmeyecektir, sadece 5 ve daha fazla kişiden oluşan bir turist grubu, yetkili bir turizm acentesi aracılığıyla grup vizesine başvurabilir. 

G Vizesi: Çin üzerinden transit geçiş yapan yabancılara verilir. Başvuru sahiplerinin gidecekleri ülkeler/bölgelere ilişkin vizeleri veya davet mektuplarını, ve geçerli biletlerini göstermeleri gereklidir. 

Not: G Vizesi için çoklu giriş yoktur, maksimum giriş sayısı çifttir.

C Vizesi: Uluslararası hizmet veren tren, uçak ve gemi personeline ve bakmakla yükümlü oldukları kişilere verilir. C Vizesine başvuru için, iki hükümet arasındaki ikili anlaşmalar veya Çin tarafının düzenlemeleri uyarınca ilgili dokümanlar gereklidir. 

J-1 Vizesi: Çin`de ikamet eden yabancı muhabirlere verilir.

J-2 Vizesi: Haber bildirme göreviyle Çin`e kısa ziyarette bulunan yabancı muhabirlere verilir. J-1 ve J-2 vizelerine başvuranların, yetkili Çin otoriteleri tarafından çıkarılmış bir sertifika sunmaları istenir.

  Yukarıda belirtilen dokümanları sağlamanın yanı sıra, başvuru sahibinin sorulan soruları yanıtlaması ve aşağıdaki formaliteleri yerine getirmesi gerekir.

 

Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi (HKSAR) için Vize Başvurusu:

  HKSAR`a iş veya turizm amaçlı giden, herhangi bir türde geçerli Türk pasaportuna sahip Türk vatandaşları, üç aya kadar HKSAR`da vizesiz kalabilirler. 

Not: Eğer bir Türk vatandaşı HKSAR`dan Çin`in diğer bölgelerine doğru yolculuğuna devam etmeyi planlıyorsa, Çin vizesine ihtiyacı vardır.

Çalışma Vizesi için VİZE FORMU tıklayın. china.pdf

28.04.2017 16:50:30

Etiketler: Özalbayrak Suudi Arabistan Resmi Vize Acentesi, Suudi Arabistan Vizesi, Umre Vizesi, Ankara Vize işlemleri, Visa


Sizlere Öğrenci Vizesi
Çocuk Ekleme Vizesi
İzin Uzatma Vizesi
İkame (Oturum) Vizesi
Aile Ziyareti Vizesi
İşçi Vizesi
Hükumet vizesi
Çalışma Ziyareti Vizesi
Ticari Ziyaret Vizesi
Danışmanlık Hizmetleri
Evrak Tasdik İşlemleri
Tercüme
Nakliye
Ulaşım
Emeklilik İşlemleri
İthalat - İhracat
sunuyoruz.

Özalbayrak Turizm Tercüme Müşavirlik Ltd. Şti.


Hizmet verdiğimiz İşlemler

Özalbayrak Turizm Tercüme Müşavirlik Ltd. Şti.

Çocuk Ekleme Vizesi

İzin Uzatma Vizesi

İkame (Oturum) Vizesi

Aile Ziyareti Vizesi

İşçi Vizesi

Hükumet vizesi

Çalışma Ziyareti Vizesi

Ticari Ziyaret Vizesi

Danışmanlık Hizmetleri

Evrak Tasdik İşlemleri

Tercüme

Nakliye

Ulaşım

Emeklilik İşlemleri

İthalat - İhracat

Öğrenci Vizesi